Serwis każdego, dobrego wychowawcy kolonijnego
 
Kto się nadaje na wychowawcę
Jak zostać wychowawcą?
Kurs na wychowawcę
Jak się 'załapać'?
Podstawy wiedzy
Zanim wyjedziesz...
Wyjazd
Pierwszy dzień
Ramowy plan dnia
... już wkrótce

Jak się "załapać"?
Celowo użyte zostało słowo "załapać" gdyż niestety środowisko wychowawców kolonijnych i zatrudniających je firm jest bardzo można by rzec skorumpowane i często o przyjęciu do pracy decyduje kolesiostwo. Często jest tak iż z daną firmą jeżdżą te same osoby, te same zespoły wychowawców - często jest to zrozumiałe gdyż firmy zatrudniają sprawdzonych wychowawców i kierowników ale częściej jest tak, że firma zatrudnia kierownika kolonii a on dobiera sobie kadrę według prostego klucza - rodzina, znajomi i znajomi znajomych. Czy jesteśmy przez to na straconej pozycji? Niekoniecznie. Jeśli ochotnik na pełnienie funkcji wychowawcy kolonijnego się postara na pewno znajdzie organizatora wypoczynku dla dzieci i młodzieży, który będzie chciał go zatrudnić.

Aby znaleźć takiego organizatora najlepiej wykorzystać w poszukiwaniach Internet. Istotne by poszukiwać ORGANIZATORÓW wypoczynku dla dzieci i młodzieży a nie ajencyjnych biur podróży gdyż tzw. biura podróży często zajmują się tylko sprzedażą kolonii a nie samą ich organizacją więc co za tym idzie nie są wstanie powierzyć nam pracy wychowawcy kolonijnego. Sporządźmy sobie listę organizatorów w pobliżu naszego miejsca zamieszkania i udajmy się do nich osobiście. Zawsze prośmy o rozmowę z osobą kompetentną za rekrutację. Rozmowa z sekretarką szefa na pewno nam pracy nie zapewni. Natomiast zostawiając same CV w sekretariacie też raczej nie przyniesie pożądanego skutku dlatego prośmy o osobistą rozmowę. Co należy zabrać ze sobą na rozmowę z organizatorem?

Przygotujmy wcześniej:
- CV - standardem staje się by było one ze zdjęciem - do jego wykonania możemy wykorzystać program MS Word, który posiada bogatą bazę różnych kreatorów. Nigdy nie piszmy życiorysu ręcznie. Na pewno warto w życiorysie zawrzeć wszelkie umiejętności czy doświadczenia, które pomogą nam w pracy wychowawczej
- List motywacyjny - jest to właściwie najistotniejszy z wszystkich pism jakie przedstawiamy. List motywacyjny zawiera argumentację dlaczego uważamy iż to właśnie my będziemy najlepszymi wychowawcami i dlaczego to właśnie nam organizator powinien powierzyć tę funkcję. List motywacyjny również przedstawiamy w formie drukowanej i koniecznie podpisujemy ręcznie
- Kserokopia zaświadczenia o ukończeniu kursu - NIGDY nie zostawiamy oryginału organizatorowi!!! Możemy - jeśli sobie zażyczy - przedstawić mu oryginał jednak z wszelkimi dokumentami zostawiamy tylko kserokopię.
- Referencje z poprzednio odbytej kolonii lub innej formy sprawowania opieki nad dziećmi jeśli takowe posiadamy.

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie mamy możliwości osobiście udać się do biura organizatora - a często tak się zdarza gdyż niejednokrotnie organizatorami są firmy czy ośrodki wypoczynku z miejscowości turystycznych, do których ewentualnie byśmy się mieli udać - jedną z możliwości kontaktu jest poczta elektroniczna. W tej sytuacji od odpowiednio przygotowanej wiadomości zależy nasze "być" albo "nie być" wychowawcą kolonijnym. Wiadomość piszemy w jak najbardziej zachowanej formie grzecznościowej z wszystkimi zwrotami grzecznościowymi jak "z poważaniem", "z góry dziękuję za odpowiedź" i taki list elektroniczny zawsze podpisujemy pełnymi danymi z imieniem nazwiskiem, adresem i właściwie przede wszystkim z danymi kontaktowymi jak e-mail i telefon. Do tak przygotowanej wiadomości dołączamy (w postaci załączników) list motywacyjny i CV - najlepiej napisany w MS Word gdyż wtedy mamy pewność iż odbiorca będzie mógł bez problemu nasze załączniki otworzyć (jeśli wyślemy je w jakimś egzotycznym formacie odbiorca nie będzie szukał sposobów na otwarcie takich plików gdyż to nam zależy na zatrudnieniu a nie pracodawcy). Do naszego e-maila możemy także dołączyć - co na pewno podniesie jego wartość merytoryczną - zeskanowane referencje z poprzedniej placówki, na której pełniliśmy obowiązki wychowawcy kolonijnego (jeśli oczywiście takowe posiadamy). Istotne by i tutaj formatem takiego skanu był najlepiej JPG odpowiednio skonwertowany by nie zajmował kilku MB przestrzeni dyskowej. Cała wiadomość łącznie z załącznikami powinna zawierać do kilkuset KB.

Gdzie szukać organizatorów?
Wcześniej wymieniony został już Internet ale warto także zajrzeć do znanych nam biur podróży a także dużych zakładów pracy (dokładniej ich działów socjalnych) gdyż nadal takie przedsiębiorstwa jak kopalnie są organizatorami kolonii dla dzieci pracowników. Innymi placówkami, które organizują wypoczynek dzieci i młodzieży są różnego typu fundację szczególnie te na przecz promocji sportu i zdrowia wśród dzieci i młodzieży. Mniej atrakcyjną formą wychowawstwa są półkolonie, których organizatorami są szkoły podstawowe - plusem półkolonii jest to iż pracujemy na miejscu i tylko po kilka godzin dziennie - jest to jednak o wiele mniej atrakcyjne wychowawczo zajęcie.
Copyright 2007 by lolowo.com & Rafał Hytel. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są tekstami autorskimi. Kopiowanie całości lub części tekstów w celu dalszej publikacji bez zgody jest zabronione i będzie prawnie ścigane.