Serwis każdego, dobrego wychowawcy kolonijnego
 
Kto się nadaje na wychowawcę
Jak zostać wychowawcą?
Kurs na wychowawcę
Jak się 'załapać'?
Podstawy wiedzy
Zanim wyjedziesz...
Wyjazd
Pierwszy dzień
Ramowy plan dnia
... już wkrótce

Ramowy plan dnia
Plan dnia najczęściej uzależniony jest od pór serwowania przez stołówkę posiłków. Co będziemy robić w ciągu dnia ustala kierownik (najczęściej dzień wcześniej jak dzieci pójdą spać). Idealną sytuacją jest gdy część dnia cała kolonia spęcza razem (np. plażowanie) a część to tzw. zajęcia własne w grupach czyli kiedy to wychowawca decyduje czy wybrać się z grupą na spacer czy też np. zorganizować jakąś grę lub zabawę. Wieczory najczęściej cała kolonia spędza razem np. na dyskotece czy przy ognisku. Ramowy plan dnia wygląda następująco:

7.00 - wstajemy, cała kolonia jeszcze śpi, wtedy mamy czas by wziąć prysznic ubrać się, zaplanować dzień i posprzątać w swoim pokoju. Nienaganny porządek jest dla nas priorytetem gdyż podopieczni będą nas odwiedzać w pokoju dopóki nie pójdą spać.

7.30 - budzimy podopiecznych, najlepiej na pół godziny przed śniadaniem. Dzieci powinny w tym czasie umyć się i ubrać. W tym czasie też (7.45 - 7.50) robimy dzieciom jeśli jest ładna pogoda krótką gimnastykę poranną na świeżym powietrzu (10 min) co je skutecznie rozbudzi i wzbudzi apetyt gdyż śniadanie musi im dać energię na zajęcia aż do obiadu

8.00 - śniadanie - powinno trwać maksymalnie 20 - 30 min. Po nim wychowankowie idą do pokoi i mają czas na to by (koniecznie) posprzątać pokój. Przed godziną 9.00 następuje sprawdzanie czystości.

9.00 - zajęcia na świeżym powietrzu (jeśli tylko pogoda na to pozwala). Idziemy z dziećmi np. nad morze. Bardzo ważne jest aby przed wyjściem dzieci nasmarowały się kremem z filtrem przeciwsłonecznym (nie ważne czy kolonia jest w górach, nad morzem czy nad jeziorem). Dopilnujmy także aby miały osłoniętą głowę np. czapką z daszkiem. Ważne by wcześniej sprawdzić też czy dzieci są odpowiednio ubrane (szczególnie młodsze) - dzieci mają zwyczaj w 40 stopniowym upale ubierać polary a w chłodny dzień krótkie spodenki. Polećmy także dzieciom spakować do plecaka coś do picia. Zajęcia poranne trwają na ogół 3 - 3,5 godziny.

12.30 - wracamy do ośrodka - dzieci muszą mieć czas na przygotowanie się do obiadu w tym kąpiel po plażowaniu

13.00 - obiad - tak jak śniadanie powinien trwać 20 - 30 min

13.30 - cisza poobiednia. Zwyczajowo trwa 1 - 1,5 godziny. To jedyny czas w ciągu dnia kiedy dzieci mogą odpocząć i pobyć ze sobą w pokojach, napisać list do rodziców (choć ten jest już praktycznie wypierany przez telefony komórkowe). Nie pozwalajmy dzieciom wędrować w tym czasie pomiędzy pokojami. Jest to jedyny czas, który mamy praktycznie dla siebie. Właśnie wtedy możemy się zrelaksować posiedzieć i napić się kawy czy też pokonwersować z resztą kadry. Mamy wtedy też czas by zaplanować resztę dnia.

15.00 - zajęcia na świeżym powietrzu. Trwają mniej więcej tyle samo co zajęcia przedpołudniowe (3 godziny)

18.30 - kolacja - jak każdy posiłek trwa 20 - 30 min

19.00 - przygotowania do zajęć wieczornych (np. do dyskoteki czy ogniska)

19.30 - zajęcia wieczorne

21.30 - zakończenie zajęć wieczornych - przygotowanie do snu (kąpiel)

22.00 - cisza nocna - teoretycznie jest to czas kiedy wychowankowie kładą się spać - warto jednak czasem nagrodzić podopiecznych dodatkowymi 30 - 60 minutami szczególnie w grupach najstarszych. W tym czasie podopieczni są już w pidżamach i w łóżkach. O tej porze raczej nie powinni patrzeć na telewizor (którym najczęściej już każdy pokój dysponuje) gdyż o tej porze lecą już programy nie przeznaczone dla dzieci.

22.30 - zebranie kadry i ustalenie planu dnia kolejnego oraz wspólne rozwiązywanie bieżących problemów. Jest to jednak najczęściej czas nieformalnych rozmów przy herbacie często kończący się późno w nocy (połączony z dyżurem)

24.00 - czas byśmy i my poszli spać choć godzina ta może być zarówno wcześniejsza choć bardziej prawdopodobne iż będzie późniejsza. Uwaga! Kierownik ma prawo wysłać kadrę spać - szczególnie tę część, która za bardzo do serca wzięła sobie zebranie kadry przy herbacie ;) ponieważ to kierownik jest naszym przełożonym a nasze niewyspanie będzie rzutowało na naszą prace dnia następnego. Może się więc okazać, że my kładziemy spać dzieci o 22.00 a nas kierownik kładzie spać o 23.30.
Copyright 2007 by lolowo.com & Rafał Hytel. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są tekstami autorskimi. Kopiowanie całości lub części tekstów w celu dalszej publikacji bez zgody jest zabronione i będzie prawnie ścigane.