Serwis każdego, dobrego wychowawcy kolonijnego
 
Kto się nadaje na wychowawcę
Jak zostać wychowawcą?
Kurs na wychowawcę
Jak się 'załapać'?
Podstawy wiedzy
Zanim wyjedziesz...
Wyjazd
Pierwszy dzień
Ramowy plan dnia
... już wkrótce

Zanim wyjedziesz.
Otrzymałeś szansę od organizatora na pełnienie funkcji wychowawcy kolonijnego - zanim jednak wyjedziesz na kolonie w charakterze wychowawcy jest szereg czynności, o których warto lub trzeba pamiętać.

Często (co niestety nie jest regułą) organizowane jest zebranie kadry jeszcze przed wyjazdem - wtedy też następuje podpisanie stosownych umów (w innym przypadku umowę podpisuje się na miejscu), rozdzielenie pomiędzy wychowawców grup i przedstawione zostają plany kolonii.

Koniecznie, mimo iż nie ma prawnego obowiązku ubezpiecz się od OC - jest to niewielki wydatek (w 2006r. w PZU Życie najniższe OC kosztowało 18zł i pokrywało szkody spowodowane z winy wychowawcy do kwoty 20 000zł). Nigdy nie wiesz co może się wydarzyć a jak to mówią przezorny zawsze ubezpieczony.

Co warto poznać/ przypomnieć sobie przed wyjazdem?
Przede wszystkim dowiedz się do jakiej miejscowości i jakiego ośrodka jedziesz. Warto sprawdzić wcześniej w Internecie jaka jest charakterystyka miejscowości i ośrodka i dowiedzieć się co nieco o miejscowości by móc cokolwiek powiedzieć wychowankom gdy o to zapytają. Zabierz ze sobą regulaminy. Przypomnij sobie wszelkie zalecenia dotyczące zdrowia i higieny u dzieci. Dobrze jest także przypomnieć sobie lub poznać różne gry i zabawy dla dzieci. Przypomnij sobie takie zabawy jak gra w dwa ognie czy też elementarne zasady gry w piłkę nożną, siatkówkę czy koszykówkę.

Koniecznie spakuj (poza oczywistymi dokumentami):
- oryginał zaświadczenia o odbyciu kursu (pierwsze co sprawdzi kuratorium podczas kontroli)
- sanepidowską książeczkę zdrowia (zaświadczenie) - pierwsze co sprawdzi u Ciebie Sanepid podczas kontroli
- polisę OC (jeśli takową wykupiłeś)
- NIP i adres Urzędu Skarbowego - jeśli umowa nie została sporządzona przed wyjazdem

Warto także już w domu przygotować sobie potrzebne i przydatne w pracy rzeczy. Na pewno warto zabrać ze sobą zeszyt w którym będziemy prowadzili potrzebne w ciągu dnia notatki. Warto też przygotować sobie do wypełnienia formularze np. listy uczestników, listę finansów uczestników. Naprawdę warto przygotować sobie wcześniej scenariusze gier i zabaw (szczególnie na dni niepogodne) a także potrzebne asortymenty jak np. marker czy też wydruki komputerowe potrzebne do przygotowanych przez nas zabaw. Bardzo polecane by wziąć ze sobą taśmę malarską (papierowa taśma do zabezpieczania powierzchni przy malowaniu). Taśmą taką będziemy mogli podklejać ogłoszenia, naklejać wizytówki na drzwiach czy też pozwolić wychowankom na przyklejenie plakatów w ich pokojach. Zaletą takiej taśmy jest to, że można ją przykleić do każdej powierzchni a usunięcie jej nie stanowi żadnego problemu. Taśmy takie nie pozostawiają po sobie śladu.

Nie zapomnijmy dla siebie niezbędnych leków np. od bólu głowy czy brzucha - jednak nigdy(!) nie podawajmy ich dzieciom - za ewentualne podawanie jakichkolwiek medykamentów odpowiedzialna jest kolonijna pielęgniarka. Jeśli mówimy o medykamentach to weź koniecznie - szczególnie kiedy jedziesz pierwszy raz lub nie pracujesz na co dzień głosem - lekarstwa na nadwyrężenie strun głosowych. Gwarantowane jest bowiem, że już w drugi dzień dostaniemy takiej chrypki, że z ledwością będziemy mogli mówić a stan taki może się utrzymywać nawet kilka pierwszych dni.

Co i jak warto spakować?
Spakujmy się do jednej torby - tak jest najwygodniej - poza tym zawsze musimy mieć przynajmniej jedną rękę wolną kiedy podróżujemy z dziećmi. Warto mieć także mały plecak w którym mamy wszystkie niezbędne i najważniejsze w czasie podróży rzeczy jak: dokumenty, telefon, picie czy jedzenie. Ubrania zabieramy z przewagą tych sportowych - szczególnie butów - w ciągu dnia nie będzie czasu by wytwornie i elegancko wyglądać - ubiór i obuwie powinny nam przynajmniej nie przeszkadzać a najlepiej pomagać. Dlatego tak ważne jest wygodne ubranie. Zabierzmy też coś bardziej eleganckiego na wieczory kiedy to organizowane będą dyskoteki czy eleganckie kolacje dla kolonistów. Weźmy ubranie na każdą pogodę. Ubranie powinny być jak najłatwiejsze w utrzymaniu czystości i w miarę nie gniotące. Warto jest wziąć trochę za dużo niż za mało gdyż w czasie kolonii nie będziemy mieli czasu na pranie czy prasowanie. Jeśli są to kolonie letnie weźmy przynajmniej tyle t-shirtów ile dni liczy kolonia. Nie zapomnijmy też czegoś do spania - na koloni jesteśmy do dyspozycji dzieci 24 godziny na dobę i niedopuszczalne - kiedy sen nam przerwie pukanie dziecka do drzwi z płaczem - by wychowawca otworzył mu drzwi tylko w slipkach a wychowawczyni w staniku. Zresztą pokoju nie będziemy raczej mieli jednoosobowego więc będziemy go dzielić z innymi członkami kadry, których wcześniej nie znaliśmy. Pidżama też nie jest do końca dobrym rozwiązaniem najlepsze będą zarówno dla kobiety jak i dla mężczyzny krótkie, bawełniane spodenki i t-shirt w którym w razie potrzeby będziemy mogli wieczorowo - nocną porą pójść do pokoju wychowanków. W każdym momencie dnia i nocy musimy wyglądać czysto, schludnie i estetycznie gdyż dzieci są bardzo na to wyczulone i wszelka niedoskonałość w naszym wyglądzie natychmiast zwróci ich uwagę. Zabierzmy ze sobą też gwizdek, który może okazać się niezastąpiony w przypadku gier zespołowych czy ewentualnej potrzeby przywołania do siebie dzieci. Warto pomyśleć też o małym sprzęcie grającym i kilku płytach, które będziemy mogli wykorzystać albo w wolnej chwili dla relaksu albo też do organizacji dla dzieci dyskoteki.

Copyright 2007 by lolowo.com & Rafał Hytel. Wszelkie prawa zastrzeżone! Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są tekstami autorskimi. Kopiowanie całości lub części tekstów w celu dalszej publikacji bez zgody jest zabronione i będzie prawnie ścigane.